THAJSKO
Na přelomu roku jsem vyrazil do Thajska. Byla to moje první výprava do Asie. Nevěděl jsem moc, co čekat, i když jsem měl pozitivní ohlasy na tuto zemi, která je mezi Čechy dlouhodobě oblíbená. A Thajci nezklamali - kdo sem zavítá, tak si tu to svoje vždycky najde. Ať už to je pro někoho skvělá kuchyně, teplé počasí, potkávání cestovatelů z celého světa, noční život nebo kouzelné pláže připomínající tropický ráj. Co na mě udělalo největší dojem, bylo, jaký klid vyzařoval z tamních lidí. Vyvést je z rovnováhy dokáže opravdu máloco. Přišlo mi, že jsou jinak nastavený, že se tolik nehoní za výkonem, že spíše je pro ně důležitější cesta než cíl. Určitě to souvisí s tím, že většina Thajců jsou buddhisti. Člověk vidí, že to je jiná kultura (úplně odlišný jazyk a písmo, strava, náboženství,...), na druhou stranu je jasné, že přes všechny rozdíly řeší naprosto stejné věci jako my (rodina, práce, vztahy, zábava, sport, politika,...). Na opačném konci planety si prostě potvrdíte, že lidi jsou v jádru totožní kdekoliv na světě, a stačí jenom trochu změnit myšlení a priority a život je víc v pohodě. Každopádně za mě závěr: líbilo se mi tu, Thajsko doporučuju i relativně méně zdatným cestovatelům, pokud nemluvíte jenom česky...